Cayman Islands Bayrağı Cayman Islands Maritime Authority tarafından yönetilen Kırmızı Sancak (Red Ensign) bayraklardandır.

Cayman Islands, dünya yat filosunda 30 metreden büyük yatların yaklaşık olarak %15’i, 40 metreden büyük yatlarında yaklaşık olarak %20’si Cayman Islands bayrağı altında tescillidir.

Cayman Islands bayrağı altında tescil edilmiş bir yata İngiliz Tescil Sertifikası (Certificate of British Register) düzenlenir.

Cayman Islands Bayrağında tescil edilen teknelere Çağrı İşareti (Call Sign) ve MMSI Numarası verilmektedir. Ayrıca bir tekneniz bir IMO Numarasına sahipse bunu teknenin belgelerine işlettirebilirsiniz.

Cayman Islands tescil (Register) belgesi Orijinal (Hard Copy) olarak yayınlanmaktadır. ( Sicilden istenildiği zaman talep edilerek Transcript alınarak sorgulama ve doğrulama yapılabilinir )

Cayman Islands bayrağına ilk kez tescil olacak yatlar Tonaj ölçümü için Sörvey yapılması gerekmektedir.

Türkiye ve Avrupa da şirket bünyemizde bulunan birden fazla Sörveyörlerimiz ile teknenin bulunduğu yere en yakın olanla 4 - 5 gün içerisinde teknenin Tonaj Ölçüm Sörveyleri (Tonnage Measurement Survey) yapılarak Cayman Islands Gemi Siciline gönderilmektedir.

Eğer yatınız Cayman Islands bayrağına ilk kez tescil olacaksa 3 Aylık süre ile geçerli Geçici Tescil (Provisional Register) belge ile Çağrı İşareti (Call Sign) ve MMSI Numarası alınmaktadır. Böylelikle yeni inşa veya satış / bayrak değişim işlemleri sırasında teknenin bayraksız kalmaması için güvenli ve hızlı bir işlem olmaktadır.

Survey, Satış ve Tescil işlemlerinde tüm başvuru ile evrak işlemleri süresince Geçici Tescil (Provisional Register) belgesi ile sigorta yapılmakta ve teknenin seyir yapması mümkün olmaktadır.

Tam Kayıt işlemleri de (yapılacak sörvey de dahil) tamamlandıktan sonra Kalıcı Tescil (Permanent Register) alınabilmektedir.

Herhangi bir satış durumunda ise donatan (owner) değişikliği işlemleri hızlandırılmış işlem ile tamamlanmaktadır.

Cayman Islands bayrağı ayrıca diğer İngiliz Sicillerinden farklı olarak “Yapım Aşamasındaki (Under Construction)” kayıt imkanı ile yatların inşası sırasında yat sahiplerine daha fazla güvenlik sağlamak için yatların yapım aşamasındayken sicile kaydedilmesine olanak tanır.

Yatlar Cayman Islands sicilinde SCV (Small Commericial Vessel) veya Ticari Yat (Commercial Yachts) olarak kodlanabilir ve tescil edilebilir.

Tüm Cayman Islands bayrak işlemleri, Teknenin Sörveyleri, Carving & Marking Note, Makine Dairesine asılması gereken Tonaj Plakası ve bir Red Ensign Cayman Islands bayrağı ( 60 x 90 cm ) tarafımızca temin edilerek teknenin bulunduğu yere tarafımızca veya uluslararası bir kargo şirketi ile teslim edilmektedir.

Jersey (Channel Islands) bayrağında 3 Tane Tescil / Bağlama Sicil Limanı (Port of Register) bulunmaktadır.

  • George Town
  • Bloody Bay
  • The Creek

Cayman Islands Gemi Sicili, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan ve kullanılan her boydaki Özel ve Ticari Yatları kabul etmektedir.

Cayman Islands Gemi Sicili uluslararası bir sicildir, yani sicil sadece Cayman Islands şirketleri veya Cayman Islands vatandaşları ile sınırlı değildir.

Aşağıdaki tabloda listelenen ülkelerin vatandaşları ve şirketleri adlarına bir yat tescil edebilir.

Anguilla France Madeira
Argentina French Guiana Malta
Aruba Germany Martinique
Australia Gibraltar Marshall Islands
Austria Greece Monaco
Azores Guadeloupe Netherlands
Bahamas Guernsey New Zealand
Bahrain Hong Kong Norway
Barbados Hungary Peoples Republic of China
Bermuda India Romania
Brazil Ireland Singapore
British Virgin Islands Isle of Man Slovakia
Bulgaria Israel Slovenia
Canada Italy Spain
Canary Islands Japan Sweden
Cyprus Jersey Switzerland
Czech Republic Kingdom of Netherlands United Arab Emirates
Denmark Latvia United Kingdom
Estonia Liechtenstein United States of America
Faroe Islands Lithuania Finland
Luxembourg

NOT: Eğer yukarıdaki listede yer alan ülke vatandaşları arasında değilseniz ve bu ülkelerde kurulu bulunan aktif bir şirketiniz yoksa Yat Tescil etmenizi sağlayan ve vergiden muaf olarak tarafımızca hızlı bir şekilde şirket kuruluşu yapılabilinir. Bu konu ile ilgili bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizdeki “ŞİRKET KURULUŞ İŞLEMLERİ” sayfasını inceleyebilirsiniz.

Cayman Islands da tescil edilen bir yat çoğu bayrağın aksine Cayman Islands limanına fiziksel olarak gitmesi veya giriş yapması gibi bir zorunluluk yoktur. (Örneğin Amerika Delaware Eyaletinde tescil edilen yatlar tescil olduktan sonra mutlaka Delaware Eyaletine gitmeleri gerekmektedir.)

Bayrak tescil (Register) belgesi aynı zamanda bir tapudur ve yat sahibi yat üzerinde ipotek kaydetmesine olanak tanır.

Sizin ve Tekneniniz bilgileri ile iletişim sayfasından bize iletmeniz durumunda sizlere tekneniz için iyi teklifle geri döneceğiz.