Jersey (Channel Islands) Bayrağı İngiliz Denizcilik ve Sahil Güvenlik Ajansı (MCA) tarafından yönetilen Kırmızı Sancak (Red Ensign) bayraklardandır.

Register Belge süresi 10 Yıldır. ( 10 Yıllık süre içerisinde Jersey’e herhangi bir vergi, vize ve evrak yenileme ile ilgili ücret yatırmanız veya işlem yapmanız gerekmez.)

Jersey (Channel Islands) Bayrağında tescil edilen teknelere Ömür Boyu Geçerli Çağrı İşareti (Call Sign) ve MMSI Numarasıverilmektedir. Ayrıca bir tekneniz bir IMO Numarasına sahipse bunu teknenin belgelerine işlettirebilirsiniz.

Jersey (Channel Islands) tescil (Register) belgesi “Blue Book” olarak bilinen ve geleneksel olarak A3 boyutunda Orijinal (Hard Copy) olarak yayınlanmaktadır. ( Sicilden istenildiği zaman talep edilerek Transcript alınarak sorgulama ve doğrulama yapılabilinir )

Jersey (Channel Islands) bayrağına ilk kez tescil olacak yatlar MCA kurallarına göre Tonaj ölçümü için Sörvey yapılması gerekmektedir.

Türkiye ve Avrupa da şirket bünyemizde bulunan birden fazla Sörveyörlerimiz ile teknenin bulunduğu yere en yakın olanla 4 - 5 gün içerisinde teknenin Tonaj Ölçüm Sörveyleri (Tonnage Measurement Survey) yapılarak Jersey (Channel Islands) Gemi Siciline gönderilmektedir.

Tonaj Ölçüm Sörveyleri (Tonnage Measurement Survey)

Survey, Satış ve Tescil işlemlerinde tüm başvuru ile evrak işlemleri süresince Geçici Tescil (Provisional Register) belgesi ile sigorta yapılmakta ve teknenin seyir yapması mümkün olmaktadır.

Tam Kayıt işlemleri de (yapılacak sörvey de dahil) tamamlandıktan sonra 10 Yıl Geçerli Kalıcı Tescil (Permanent Register) alınabilmektedir.

Tekneler Jersey (Channel Islands) bayrağı altında tescil olduktan sonra bundan sonraki her türlü isim ve donatan (owner) değişikliği işlemleri sırasında Register belgesi süresi içindeyse bir daha sörvey yapılmasına gerek kalmamaktadır.

Herhangi bir satış durumunda ise donatan (owner) değişikliği işlemleri hızlandırılmış işlem ile tamamlanmaktadır.

Tüm Jersey (Channel Islands) bayrak işlemleri, Teknenin Sörveyleri, Carving & Marking Note, Makine Dairesine asılması gereken Tonaj Plakası ve bir Red Ensign Jersey bayrağı ( 60 x 90 cm ) tarafımızca temin edilerek teknenin bulunduğu yere tarafımızca veya uluslararası bir kargo şirketi ile teslim edilmektedir.

Jersey (Channel Islands) bayrağında tek (JERSEY) bir Tescil / Bağlama Sicil Limanı (Port of Register) bulunmaktadır.

Jersey (Channel Islands) Gemi Sicili, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan ve kullanılan 399 GT’ye kadar olan Özel ve Ticari Yatları kabul etmektedir.

Jersey (Channel Islands) Gemi Sicili uluslararası bir sicildir, yani sicil sadece Birleşik Krallık şirketleri veya Birleşik Krallık vatandaşları ile sınırlı değildir.

Tüm İngiliz vatandaşları ve şirketleri, Birleşik Krallık (İngiltere) da kendi adlarına ve ayrıca aşağıdaki tabloda listelenen ülkelerin vatandaşları ve şirketleri adlarına bir yat tescil edebilir.

Anguilla China (and Hong Kong) Iceland Malyasia Singapore
Argentina Croatia India Maldives Slovakia
Aruba Cyprus Ireland Malta Slovenia
Australia Czech Republic Isle of Man Mauritius South Africa
Austria Denmark Israel Monaco South Korea
Bahamas Estonia Italy Netherlands Spain
Bahrain Faroe Islands Jamaica Nevis Sri Lanka
Barbados Finland Japan New Zealand Surinam
Belgium France Jersey Nigeria Sweden
Belize Germany Kenya Norway Switzerland
Brazil Gibraltar Lativa Panama Vanuatu
Bulgaria Greece Liberia Poland Seychelles
BVI (British Virgin Islands) Guernsey Liechtenstein Portugal Madeira
Cayman Islands Haiti Lithuania Romania Hungary
Canary Islands Hong Kong Luxembourg Saint Vincent and the Grenadines Canada
U.K. (United Kingdom) UAE (United Arab Emirates) USA (United States of America)

NOT: Eğer yukarıdaki listede yer alan ülke vatandaşları arasında değilseniz ve bu ülkelerde kurulu bulunan aktif bir şirketiniz yoksa Yat Tescil etmenizi sağlayan ve vergiden muaf olarak tarafımızca hızlı bir şekilde şirket kuruluşu yapılabilinir. Bu konu ile ilgili bizimle iletişime geçebilir veya web sitemizdeki “ŞİRKET KURULUŞ İŞLEMLERİ” sayfasını inceleyebilirsiniz.

Jersey (Channel Islands) da tescil edilen bir yat çoğu bayrağın aksine Jersey limanına fiziksel olarak gitmesi veya giriş yapması gibi bir zorunluluk yoktur. (Örneğin Amerika Delaware Eyaletinde tescil edilen yatlar tescil olduktan sonra mutlaka Delaware Eyaletine gitmeleri gerekmektedir.)

Bayrak tescil (Register) belgesi aynı zamanda bir tapudur ve yat sahibi yat üzerinde ipotek kaydetmesine olanak tanır.

İngiliz (British) Sicil Belgesi (Register) 5 yıl süreyle geçerlidir ve 5 yılın sonunda bir 5 yıl daha geçerli olacak şekilde kolayca yenileme işlemi yapmaya izin verir.

Sizin ve Tekneniniz bilgileri ile iletişim sayfasından bize iletmeniz durumunda sizlere tekneniz için iyi teklifle geri döneceğiz.